Blog

12 Ağustos 2016

Sperma Konulu TAİEX Eğitim Toplantısı Düzenlendi

Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen ve Avrupa Birliği Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) tarafından finanse edilen “Sığır Cinsi Hayvanlarda Sperma, Ovum ve Embriyonun Gereklilikleri” konulu eğitim toplantısı, 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde Ankara Plaza Hotel’ de gerçekleştirilmiştir.

AB’ne katılım öncesi Zootekni mevzuatına uyum çerçevesinde sperma, ovum ve embriyo üretim merkezlerinin taşıması gereken şartları, boğalarda ve üretilen spermalarda aranılacak şartlar, üretim merkezlerinde bulunan veya üretim merkezlerinde kabul edilecek damızlık boğaların işletmesinde, karantina merkezinde ve üretim merkezinde taşımaları gereken sağlık şartları ve verim özellikleri, hayvanların tanımlanması ve pedigri sertifikasının düzenlenmesi, damızlık hayvanlarda döl kontrolü, performans testleri ve genomik değerlendirme konuları hakkında toplantı gündemi oluşturulmuştur.

Toplantıda Genel Müdür Yardımcısı Sn. Dr. İbrahim Özcan açılış konuşması yapmıştır. Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Necla KALKAY “Türkiye’de Zootekni Mevzuatı ve Uygulamaları”, AB uzmanlarından Sn.Flavio FORABOSCO, Sn. Tjasa KOMPARA, Sn. Zaklin ACİNGER ROGİC ve Sn. ALMA FLACK Avrupa Birliğinde sığır cinsi hayvanların sperma, ovum ve embriyo üretim merkezlerinin şartları, damızlık hayvanların taşımaları gereken sağlık şartları ve AB’deki uygulamaları sunumlarında anlatmıştır.

Toplantıya 27 ilden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Avrupa Birliği Bakanlığı, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden katılım sağlanmıştır.

Genel
Hakkında Tarvet Ecza Deposu

Tarvet Ecza Deposu, 1960 yılında tarım sektörü ile temelleri atılmış bir firmadır. 1995 yılında 10 bin kişi kapasiteli ”Etlik Broiler” fabrikasının kurulması ve aynı zamanda yürütülen ”gayrimenkul alım-satm” işleri ile birlikte bölgede önde gelen isimlerden biri haline gelmiştir. Tarvet Ecza Deposu; veternerlik, ecza deposu, gıda, tarım, hayvancılık, gayrimenkul, enerji, inşaat ve taahhüt sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut hizmetlerinin yanı sıra yatırımlarını sürdürmektedir.